Az MTT-kép változásai
2009.09.24. 16:48
És-Ezzel-Ráteszem-A-Kést-A-Saját-Torkomra!
Na nem mintha bármi más jobb lenne. Vannak akik könyvkiadósdit, meg zászlófeltámasztósdit, vagy éppen közigazgatósdit játszanak... én meg nem tudom eldönteni, hogy a tényleges profizmust hiányolom, vagy az elhivatottságot. Azt talán mégsem, a csillogó szemű fanatikusok mindíg megrémítenek. Olyanok, mint Chucky azzal a hülye kis mosolyával..."
Én persze tudom, hogy ez nem így van (ugye ugye nem így van ugye?)."
"1. Tolkiennel vagy Tolkien nélkül
A tolkieni világ annak idején összehozott minket, de ma már az ehhez kapcsolódó tevékenység kiüresedett, ezért nem kell erőltetni azt, ami ma már a többségnek csak nyűg. Elég ha a tolkieni értékek mentén szerveződünk, nem szükséges minden egyes tevékenységnek a tolkieni mitológia valamely konkrét részletéhez kapcsolódni.
A Társaságot Tolkien műveinek szeretete hozta össze, és ma is ez az ami megkülönbözteti más hasonló szerveződésektől. A társaság fő tevékenységének mindig is a tolkieni mitológiát elemző és népszerűsítő tevékenységekre kell épülni.
2. Közösség vagy ismeretterjesztés
Az MTT ma már elsősorban egymást szerető, útjukat kereső fiatalok közössége. Az MTT feladata az kell legyen, hogy közösségként biztos pontot adjon, és ezen túlmenően minden formában “életre nevelje” a közösség tagjait - vagyis neveljük egymást, mindenki mindenkit.
Az MTT-nek nem szabad önsegítő, vagy személyiségfejlesztő terápiás csoporttá válnia, hanem meg kell tartania az alapszabályban lefektetett eredeti célkitűzésket, és elsősorban az ismeretterjesztő munkát kell különböző formákban szerveznie.
3. Erőteljes irányítás vagy spontán működés
Az MTT-nek olyan vezetőkre van szüksége, akik világosan látják a Társaság alapvető célkitűzéseit, meghatározzák, hogy ezek eléréséhez mire van szükség, és a tagságot megfelelően tájékoztatva (információáramlás…), irányítják az egyes tevékenységeket, nem engedve, hogy azok eltérjenek stratégiai kiindulópontoktól.
Az MTT működésében a legfőbb probléma, hogy túl bürokratikussá vált, és a felülről jövő kezdeményezések már mindenkinek eleve gyanúsak. El kell felejteni minden formális irányítást, és az egész tevékenységet kizárólag a tagok, illetve a kisebb csoportok spontán kezdeményezéseire kell építeni.
4. Szervezeti centralizáció vagy decentralizáció
Az MTT legfőbb értéke, hogy a különböző tevékenységei (ismeretterjesztés, tehetséggondozás, közösségi lét, természetjárás) szorosan egymáshoz kapcsolódnak, és együttesen jelentik a speciális életérzést. A jövőben az a feladat, hogy egységes keretek között valósítsuk meg ezen tevékenységek olyan kombinációját, az egyes tevékenységi formák arányát, amely a tagság többségének megfelel.
Mára az MTT-ben a különböző tevékenységek iránt érdeklődők csoportjai (akik Tolkien tudományos kutatását elemzését, népszerűsítését szeretnék, akik számára a közösség melege a legfontosabb, akik elsősorban különböző amatőr/profi művészeti önmegvalósításukra koncentrálnának, és akik számára a tolkieni ideológia zöld tevékenységei a vonzóak) között az ideológiai és személyes ellentétek már olyan nagyok, hogy ezeket egy tevékenység köré épülő közös szervezetben nem lehet egyben tartani. El kell különíteni, és önállóan tevékenykedő, saját munkájukat önállóan szervező egységekbe kell elhelyezni az MTT fő céljait megvalósító csoportokat.
5. Profizmus vagy amatőrizmus
Tevékenységet csak abszolut professzionálisan, objektív külső mérce szerint is a legjobban szabad csinálni. Ha nincsenek megfelelő emberek, vagy megfelelő idő, hogy valamit tökéletesen valósítsunk meg, akkor inkább el se kezdjük.
Az MTT tevékenységeit magánemberek szabadidejükben végzik. A külső szemlélő által tapasztalható objektív minőségnek semmi jelentősége, kizárólag az számít, hogy minél több ember minél többféle tevékenységbe kipróbálhassa magát, és saját maga számára kielégítő eredményt produkáljon.
6. MTT-n belül vagy MTT-n kívül
Az MTT-nek arra kell törekednie, hogy minden tevékenységet, amit a tagjai kezdeményeznek, az MTT szigorú szervezeti rendjében valósítson meg - ezzel biztosítva az MTT alapelveinek érvényesülését a különböző programokon.
Az MTT-nek semmi köze azokhoz a tevékenységi formákhoz, amelyeket az MTT tagok szerveznek. Minden ami túlmutat a szűken vett tolkieni ismeretterjesztésen, és a szervezet működtetéséhez minimálisan szükséges formális tevékenységeken, az MTT-től függetlenül működjön, akkor is ha a tevékenység MTT-s programokból nőtt ki és túlnyomórészt MTT-sek vesznek benne részt."
(by Ankalimon)
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.